Emporio Armani Gianni T-Bar AR11406 Rectangular Rose Gold Tone Stainless Steel Women Watch
Emporio Armani Gianni T-Bar AR11406 Rectangular Rose Gold Tone Stainless Steel Women Watch
Elevate your everyday elegance with the Emporio Armani Gianni T-Bar AR11406. This exquisite women's watch features a sophisticated 21mm rectangular rose gold-tone stainless steel case, beautifully framed by a sparkling crystal-embellished bezel. The pristine silver sunray dial is detailed with rose gold-tone hands, Roman numerals at 6 and 12 o'clock, and brilliant crystal hour markers for a luxurious touch. Secured with a matching rose gold-tone multi-link bracelet and the signature T-bar lug design, this timepiece is the perfect blend of modern glamour and classic style.
Product Highlights:
• 100% Authentic Emporio Armani Watch.
• Precision Japanese Quartz Movement (Battery).
• 21mm Rose Gold-Tone Rectangular Stainless Steel Case.
• Signature Gianni T-Bar Lug Connection.
• Pave Crystal-Embellished Bezel.
• Silver Sunray Dial with Crystal Markers.
• Rose Gold-Tone Stainless Steel Link Bracelet.
• Secure Folding Deployment Clasp.
• Water Resistance: 30 meters (3 ATM).
• Scratch-Resistant Mineral Crystal.
• 1-Year Warranty Included.
• Fast Shipping & Cash on Delivery available in Egypt.
| Age-group | Adults |
| Band-color | Rose gold |
| Case-color | Rose Gold-Tone |
| Dial-color | Silver |
| Jewelry-type | Watches |
| Target-gender | Female |
| Watch-display | Analog |
| Watch-features | Quartz movement, Waterproof, Rectangular Case Shape, T-Bar Lug Design, Crystal Pave Bezel, Crystal Index Markers, Gianni T-Bar Collection |
| Watch-material | Stainless steel |
| Band width | 12 mm |
| Watch frame size | 21 mm |
| Watch frame thickness | 7 mm |
| Watch weight | 65 g |
| Brand | Emporio Armani |








